Otwarte seminarium - "Energetyka Jądrowa - Co się stało co nas czeka?"

Po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Japonię i spowodowało ciężkie uszkodzenia reaktorów nasiliła się w mediach dyskusja na temat przyszłości energetyki nuklearnej w Polsce. Program budowy elektrowni jądrowych ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Czy jesteśmy skazani na atom? Czy nasze społeczeństwo jest świadome, że energia z jądra atomu jest bezpieczna i tania, zaś elektrownie jądrowe mniej szkodzą środowisku niż tradycyjne elektrownie węglowe?

Włączając się w nurt dyskusji na temat energetyki nuklearnej pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej organizują otwarte seminarium pt. "Energetyka jądrowa - co się stało, co nas czeka?". Spotkanie odbędzie się dn. 19 kwietnia 2011 r. w godz. 12.0-15.00 w Auli nr 201 Wydziału, przy ul. Nadbystrzyckiej 38 A w Lublinie. Politechnika będzie gościć specjalistów z Zespołu Analiz Reaktorowych Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku z jego kierownikiem mgr inż. Tomaszem Jackowskim. W swoim wystąpieniu przedstawiciele IPJ podzielą się wiedzą na temat budowy reaktorów jądrowych, w szczególności takich, które zainstalowano w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi oraz omówią szczegóły awarii, która nastąpiła w wyniku tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Japonii. Jak więc budować bezpieczne wielkie elektrownie, aby przetrwały nawet najcięższe kataklizmy i żywioły? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko, prodziekan WEiI PL ds. Nauki. Na zakończenie seminarium słuchacze będą mogli wspomnieć 26 kwietnia 1986 r. - dzień katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jakie były przyczyny awarii oraz jakie długofalowe skutki zdrowotne i społeczne ona przyniosła przedstawi w swoim referacie dr hab. Elżbieta Jartych z Katedry Elektroniki, WEiI PL.

Do udziału w seminarium oraz dyskusji Politechnika zaprasza pracowników i studentów uczelni lubelskich oraz zainteresowanych mieszkańców Lublina. Organizatorzy mają nadzieję, że propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat energetyki nuklearnej przyczyni się do podjęcia właściwych decyzji w kwestii budowy elektrowni jądrowych w Polsce.